Kavicsra festeni szinte minden olyan eszközzel lehet, amit más felületeken szoktunk használni, de amit leginkább ajánlok, az az akril filctoll és az akril festék. Ezekkel érdemes kezdeni, minden mást inkább akkor ajánlok, ha ezekkel már biztos a kéz. Lehet és kifejezetten ajánlatos kísérletezgetni, mert abból lesznek majd az igazán remek alkotások.
Akril filc
Sajnos semmi jutalékot nem kapok érte, de legjobb szerintem a Posca toll. Igaz, elég drága, de megéri az árát. A tollban vízbázisú festék van, amivel homogén, egyenletes és szép színeket lehet elérni. Hamar szárad. A színek takarják, fedik egymást. Vagyis ezzel nem lehet színátmeneteket alkotni. Viszont képregényszerű képeket igen. A címkefelhőben a Posca szóra kattintva néhány olyan követ lehet látni, amit csak és kizárólag ilyen tollal készítettem. Egy hátránya ennek a márkának, hogy levés a színválaszték, főleg a legvékonyabb hegyűben, ami 0,7mm. Más márkákhoz hasonlóan ennél vékonyabb nincs és ebben a formában nem is filc a hegye, hanem műanyag. Éppen ezért nem szabad erősen rányomni rajzoláskor, mert karcolni fog.
Más márkák nagyobb színválasztékkal rendelkeznek, de valami hibája mindenek van: beszárad, nem egyenletes, meglódul, nem fed, nem fog, stb. Lehet mondani: valamit valamiért. Éppen ezért, ha nem csak kicsi vonalakat, pöttyöket vagy egyéb kis felületeket kell színezni, akkor inkább az akril festéket ajánlom. Pl, ha egy macskát szeretnénk, akkor a macsak orra, szeme, szája, körvonala lehet filctollal, de a háttéret és a szőrének színezését inkább festékkel ajánlom.
Akril festék
Viszonylag kevés színnel is mindenféle színt ki lehet keverni. Érdemes erre időt szánni, kísérletezni, utánaolvasni. Mivel én színtévesztő vagyok, én inkább halmozom a festéket, mert keverni kevésbé tudom.
Aki nem használt még akrilt, annak elmondom, hogy nem jön ki a ruhából. Érdemes tehát 1-2 ruhát, gatyát kifejezetten erre áldozni. Aztán majd a 37.-nél is azt mondja az ember. „na jó, ez volt az utolsó festékes nadrágom”.
Akrilból is van sokféle: matt, metál, gyöngyház, krémes, fluo, kutyafasza….Kezdésnek sima mattot ajánlok. Ne kérmeset, mert az rém eset. Hacsak nem Afrenov stílust szeretnénk.
Itt se kapok jutalékot, de a Pentart és Pannoncolor jó minőségűek. A tégelyes hamarabb kiszárad, mint a tubusos, viszont abba bele lehet mártani az ecsetet, nem kell kinyomni. Ha szárad, sűrűsödik a festék, akkor pouring mediummal lehet higítani. Vízzel ne.
Ecset
Ezt a részt nem bonyolítom túl: lapos ecset mindenféle méretben, de főleg a legeslegkisebb méretekből legyen. Ezekkel jól lehet színezni és vonalat is húzni.
Amikor ezekkel jól megy, lehet próbálgatni mást is.
Tűfilc és zselés toll
Kontúrokhoz szoktam használni vagy falombokhoz, fűszálakhoz, fakéreghez szőrszálakhoz, stb.
A távolság érzékeltetéséhez is jó, pl az előtérben álló részeket kontúrozom, míg a távoli, háttérben álló részeket nem.
Egyedi stílust és hangulatot ad a kavicsnak, ha csak a hátteret színezzük és utána megrajzoljuk, sraffozuk a képet.
Végszó és néhány példa
A legtöbb esetben kombinálom a különböző eszközöket, mert mindegyik másban jó, más miatt előnyös. Ezek jól kiegészítik egymást és a végeredmény hatásos lesz.
Posca
Tooli-art filctoll és Amsterdam filctoll
Tooli-Art és Posca filctoll
Zmilla és Amsterdam filctoll
Kombináció: a rénszarvas ecsettel, a többi filctollal
Kombináció: a pecás és a kocsi filctoll, a többi ecset
Rajz a kavicson tűfilccel
Kapcsolódó írások
Kavicsfestés – Ecset vagy filctoll?