Mostanában felkerült a gyakran ismételt kérdések listájára, az „Apa, csorgathatok kavicsot?”.
Na de mégis mi ez? Onnan jött az egész, hogy néhányszor szembejött velem a fluid art vagy pouring technikához kapcsolódó videó, ami egy rendkívül festékpazarló, ami látványos technika. leegyszerűsítve: hígított festéket csorgatnak a vászonra. Érdekes mintát ad, ahogy keverednek, folynak a különböző színek. Látszólag egyszerű, ám nagyon nem mindegy, hogy mikor, milyen mennyiségben és irányban folyik a festék. Pár tized másodperc vagy pár fok dőlésszög is már más eredményhez vezet. Csak jó minőségű festéket szabad használni és azt se mindegy, hogy hogyan hígítjuk. Persze otthon is össze-eskábálhatjuk a hozzávalókat, pl pouring mediummal összekeverünk akril festéket és máris csorgathatunk. Emellett kapható előre kikevert festék is, amit már csak öntetni kell. Ezt a két megoldást azonban valahogy úgy tudnám összehasonlítani az igazi fluid art (nevezzük csorgatós) művészettel, mint a Süni tempera festéket a művész olajfestékkel.
Sokféle módon próbálkoztam. Egymás mellé a színeket, egymásra rétegezve, kis pohárba és a pohárból a kavicsra, vagy egymás mellé csorgatás után fogpiszkálóval összekeverve a színeket….A lehetőségek száma végtelen. Az eredmény nem lett mindig olyan, mint vártam. Egyes színek keveredtek, mások fedték egymást vagy éles határvonal alakult ki a két szín között. Sárgából és narancssárgából zöld lett…vagyis teljesen kiszámíthatatlanul alakult. Ennek ellenére a gyerekek nagyon élvezik, amikor sokszínű kavicsokat készíteni pusztán csorgatással és néha nekem is sikerül valami szépet összehozni. Az eddig két legszebb talán ez lett:
A lehetőségek itt még nem állnak meg. Nagyon háttérképeket lehet így összehozni, akár egy feliratnak, akár egy képnek. A zöld-sárga kombinációkkal pl. dzsungel vagy mező imitációt lehet létrehozni, pl. így:
Kék, fehér és türkiz színek használatával igazi Jégvarázsos hangulatot lehetett kialakítani. A lányomnak festettem rá egy Olaf-ot.
Próbáljátok ki ti is, jó móka gyerekekkel is.