Már kicsi gyerekkorban valami különös vonzalom alakul ki a kavicsok iránt. Az enyéim is gyakran festettek rá temperával. Még azelőtt, hogy én belemerültem a témába. Folyóparton, tóparton sok és sokfélét lehet gyűjteni. Sok esetben a kertben, utcán is jókat lehet találni. Ha valakit komolyabban érdekel a téma, akkor már nem árt megválogatni, hogy milyen köveket vigyünk haza.
A kavicsnak kihasználhatjuk a teljes felületét, mintha tojást festenénk húsvétkor, de lehet csak az egyik oldalt, 2 dimenziós képekhez. Ez utóbbival kezdeni egyszerűbb talán. Lapos és sima kavicsokat érdemes keresni. Vagy ha úgy tetszik, kacsaköveket.
Ha nincs a közelben se tó, se patak, se folyó, akkor érdemes még a tüzépen szétnézni vagy kertészeteknél a díszkő részlegen. Amazonon a painting pebbles vagy painting rocks kulcsszavakra keresve nagyon jó minőségű köveket lehet találni, de hosszú távon ez így drága mulatság lesz és a természetben talált kövekre jobb érzés festeni. Az jobban a sajátunk lesz.
Festés előtt meg kell tisztítani. Legjobb egy fogkefével és fogkrémmel. Persze olyat, amit utána már másra nem használunk….De ha nem túl dzsuvás a kő, akkor szappan és víz is tökéletes.
Én mindenkinek ajánlom a Gesso alapozót. Nem mindenki használja a profi kavicsfestők közül sem, de én ajánlom. Több okból is:
- 1. kicsit kiegyengeti az apró gödröket, rücsköket.
- 2 csipkebokorvessző.
- 3. a kavics felülete olyan, mint a szivacs. Nagyon apró hajszálcsövek ágaznak el a felületén szerteszét, emiatt zabálja a festéket. Az alapozó festék eldugaszolja ezeket a kis csöveket és simábban lehet festeni.
- 4. Alapozóra festve élénkebb, élettel telibb színeket kapunk, mintha csak szimplán a kavicsra festenénk.
Hogy milyen további eszközökkel, hogyan kezdjünk hozzá, az majd egy következő cikk témája lesz.